نظمِ بی نظم

یکشنبه 12 اردیبهشت 1395 ساعت 22:31

"قرار ملاقات"  قصه ی آشفته حالی زنی است که به چیزهای کوچکی می آویزد تا دیوانه نشود. زنی که برای پیراهن هایش نام می گذارد و هر زمان برای استنطاق فراخوانده می شود، پیراهن سبزی را می پوشد که از دوست کشته شده اش به ارث برده است و قبل از ترک خانه گردوی تازه می شکند و می خورد. نام پیراهن را گذاشته است "پیراهنی که رشد می کند" . زنی که "شانس بلند"اش را درخانه می گذارد و وقتی به خانه می رسد پیراهنی را می پوشد که "صبر می کند" . 


باز هم هرتا مولر با جادوی کلماتش مرا به سرزمینی آشنا و دور کشاند. انگار زن را می شناختم، سالها درون افکارش غوطه ور شده بودم. انگار بارها و بارها همگام با او  تا مرز دیوانگی رفته و برگشته بودم. روزها به زن فکر کردم. به آشفتگی خاطراتی که در یک ساعت و نیم افکارش جاری شد و بعد پازلم را چیدم. وقتی قطعه های آشنا به راحتی سرجایشان قرار گرفتند، فهمیدم هر چه فاصله امان از رویدادی بیشتر می شود، راحت تر می توانیم جوانب مختلف را ببینیم و واقعیاتی را ببینیم که در آن زمان توجهمان را به خود جلب نکرده بود. بدیهیاتی تکان دهنده که فقط وقتی در بطن ماجرا نباشی، به چشم می آیند.

نظرات (4)
چهارشنبه 22 اردیبهشت 1395 ساعت 20:00
کتابی زنانه برای همه زنهای زندگی
امتیاز: 0 0
پاسخ:
خوندین؟
دوشنبه 13 اردیبهشت 1395 ساعت 16:11
سلام خانم آیا ممکن است بپرسیدمثلا در سینمایی که 599 صندلی دارد برای هریک صندلیی یک اسم کذاشته میشود؟یا فقط برای چیزهایی که اسم ندارد اسم گذاشته میشود .ضمنا لطفا بپرسید چه چیزهایی اسم ندارند .که می توان برای آنها اسم گذاشت همین قدر میدانم که شتر در نزد اعراب در سنین مختلف اسم جداگانه دارد.یا هو خدا نگهدار.
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام. چشم می پرسم.
اما آن بخشی که به این کتاب ربط داشت یک سری نام گذاری ها برای ایجاد حس بهتر بود. مثلا لباسی که رشد می کند یک دکمه صدفی بزرگ داشت و باعث میشد زن داستان زیر بار بازجویی خرد نشود. یا لباسی که صبر می کند نیاز به دانستن این حقیقت را بیان می کردکه کسی در خانه هست که منتظرش باشد و او را در آغوش بکشد
دوشنبه 13 اردیبهشت 1395 ساعت 09:00
این کتاب را نخوانده ام.

من شخصاً برای هر چیزی، خواه شخص حقیقی خواه شخص حقوقی یا یک جسم بی جان، اسم می گذارم.

با اسم گذاشتن، در حقیقت به مخاطبانت یک روح می دهی. به ویژه اگر مخاطبت یک جسم بی جان باشد. در صنعت این امر بسیار مرسوم است اگر دقت کنید مدلهای مختلف خودرو هر کدام یک اسم خاص دارند یا حتی هواپیماها نیز علاوه بر کد کارخانه ای دارای یک اسم هستند.
امتیاز: 0 0
پاسخ:
شاید بشود گفت یک کتاب زنانه است. شاید خیلی از زنها لحظه هایی از زندگی چنان مستاصل شدند که سالهای زیادی از عمرشون را توی دقایقی کوتاه مرور کردند.

کار جالبی میکنید. شاید امتحان کنم
دوشنبه 13 اردیبهشت 1395 ساعت 01:10
فعلا سلام تا بعد شاید اول شده باشم
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام . بله اول شدید
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد